4

3

6

5

11

Niepd.1UROCZYSTOŚĆ 99. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 

11 listopada przeżywamy Narodowe Święto Niepodległości. Wielu bierze tego dnia udział w marszach, inni w biegach i maratonach organizowanych w różnych miastach Polski. Cieszy fakt, że tak licznie gromadzimy się w naszych świątyniach, aby Bogu wyśpiewywać dziękczynne "Te Deum laudamus" za WOLNOŚĆ, którą Bóg obdarzył nasz Naród.

Nie inaczej było tego dnia w naszym kościele. O godzinie 9.45 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Marek Janas, a którą koncelebrowało dwóch kapłanów: Honorowy Obywatel Starachowic - ks. dr Tadeusz Czyż oraz ks. Grzegorz Świercz, kapelan DPS-u.

W homilii, Ksiądz Proboszcz mówił: "Miesiąc temu zakończył się fatimski jubileusz. Zakończyliśmy Jerycho Różańcowe – wielką modlitwę różańcową o pokutę, nawrócenie, umocnienie wiary, za naszą Ojczyznę, której Maria jest Królową. Nie znaczy to, że Orędzie Fatimskie zajmie swoje zasłużone miejsce na półce historii. Przesłanie fatimskie jest cały czas aktualne.

Stanowi ono potwierdzenie prawdy o tym, że Bóg nie przestaje opiekować się tymi, którzy w Niego wierzą. Matka Boża przychodzi, aby być razem z nami i towarzyszyć nam w naszych trudnych i radosnych chwilach. Ta obecność ma swój początek w chwili śmierci Chrystusa. Doskonale pamiętamy, że wtedy to Jezus oddał Maryję Janowi, a Jana oddał swojej Matce. Od tej chwili Maryja opiekuje się Kościołem. Maryja została także wybrana na Królową Polski przez Jana Kazimierza. Wszyscy królowie polscy po uroczystej koronacji jechali na Jasną Górę, aby Jej zawierzyć Królestwo Polskie, oprócz jednego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który okazał się ostatnim królem Polski. I jedną z przyczyn upadku Polski. (...) Maryja stojąc z boku, patrzy na to, co dzieje się na terenie Jej królestwa. Jak każda mądra i roztropna mama pozwala dzieciom swoim na wiele, ale kiedy dzieci zaczynają przekraczać pewne niebezpieczne granice, wkracza zdecydowanie i mówi: „NIE”.

BARDZO ZNAMIENNE JEST TO, ŻE WSZYSTKIE KLUCZOWE DLA PRZEBIEGU DZIAŁAŃ MILITARNYCH WYDARZENIA DOKONYWAŁY SIĘ W ŚWIĘTA MATKI BOŻEJ. DLA HISTORYKÓW TO TYLKO DATY. DLA CZŁOWIEKA WIERZĄCEGO TO POTWIERDZENIE, ŻE MATKA BOŻA BYŁA OBOK NAS I Z NAMI.

Niepodległość nie może być tylko pojęciem historycznym. Wolność nie jest bezgraniczna, nie jest nam dana raz na zawsze. Odrodzone państwo polskie, czyli Druga Rzeczypospolita Polska, istniało tylko 20 lat, ale w tym krótkim czasie pokolenie naszych przodków, przepojone głębokim patriotyzmem, kierujące się silną wolą pracy i poświęcenia dla dobra ojczyzny, zbudowało suwerenne państwo, w którym sprawnie działały administracja, szkolnictwo, kolejnictwo, dynamicznie rozwijała się gospodarka."

Niepd2Ksiądz Proboszcz nawiązał także do rozpoczętych dziś przygotowań do WIELKIEGO JUBILEUSZU 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI i powstania honorowego komitetu przygotowań do tej uroczystości w naszym mieście: "W naszym mieście powstał honorowy komitet obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości pod patronatem Pani Starosty Starachowickiej. Włączmy się wszyscy w tę inicjatywę niezależnie od poglądów, doznanych zranień czy uprzedzeń do partii czy ludzi dla dobra naszej Ojczyzny tej małej – świętokrzyskiej z Bolesną Królową Polski w Kałkowie i Świętym Krzyżem – tej, starachowickiej - której symbolem jest ta parafia i ten drewniany kościół, który powstał jako wotum za odzyskanie niepodległości, a do którego przyjeżdżali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Ignacy Mościcki, premier generał Władysław Sikorski, generał Józef Haller. Ten skrawek ziemi stał się wizytówką Starachowic, a to zobowiązuje. Jak i tej Ojczyzny, której na imię Polska z jej królową – Czarną Madonną z Jasnej Góry."

Po homilii Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia przeniesionej do kościoła oraz umieszczonej w specjalnym miejscu - obok relikwii Św. Jana Pawła II i Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - ziemi z Katynia, Smoleńska i z mogił zesłańców z Kazachstanu.

W dzisiejszej Uroczystości obok licznie zgromadzonych wiernych, wzięli udział także przedstawiciele Sejmu, władz samorządowych, Kombatanci, Harcerze, Szkoły Mundurowe, wiele Pocztów Sztandarowych.

O oprawę muzyczną dzisiejszej Mszy Świętej zadbał nasz Chór Parafialny pod opieką p. Aleksandry Skowrońskiej i ks. Piotra Gruszki oraz Big Band pod opieką p. Mirosława Gęborka.

Fot. ks. Łukasz Dybus

Msze Święte i Nabożeństwa

 

Dni Powszednie

6:30, 7:00, 18:00

 

Niedziele i Święta

7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

 

Święta zniesione

7:00, 9:00, 18:00

 

Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe

17:30

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Codziennie o godz. 17:45

Kancelaria Parafialna

Poniedziałek - Piątek

16:30 - 17:30

 

Sobota

9:00 - 10:00

 

Telefon dyżurny (kancelaria)

608 725 533

 

Telefon alarmowy w sprawie chorych

692 352 367

 

 

odeszli

Polecamy

 

fb icon 325x325

 

 

images

 

youtube nowe funkcje 2017 1180x807 

duch logo 2017

 

plus

 pdr new logo www

 wsd

 

rk