4

3

6

5

11

 Kacz4Jarosław Kaczyński uczestniczył w starachowickim kościele pw. Wszystkich Świętych w uroczystości 5. rocznicy śmierci Jadwigi, swojej mamy.

Mszy św., przewodniczył ks. Marek Janas – proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych, homilię wygłosił ks. Jarosław Jędrzejewski, a na zakończenie zabrał głos Honorowy Obywatel miasta Starachowice ks. dr Tadeusz Czyż. W czasie Mszy św. śpiewał chór parafialny, na organach grała Pani Aleskandra Skowrońska. Dalsza część uroczystości odbyła się przed kościołem, gdzie wśród tablic Panteonu Pamięci Narodowej znajduje się ta dedykowana J. Kaczyńskiej, Honorowej Obywatelce Starachowic. Zabierając głos, prezes przez kilka minut mówił przede wszystkim o swojej zmarłej mamie, o jej sympatii do Starachowic, o jej okupacyjnym pokoleniu. Nie było żadnych odniesień do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i na Świecie. Prezes dziękował wszystkim za zorganizowanie i udział w uroczystości poświęconej jego mamie. Szczególnie dziękował radnym miejskim Starachowic za przyznanie honorowego obywatelstwa jego mamie, nazwanie ulicy jej imieniem oraz księdzu Dziekanowi, za budowę Panteonu Pamięci Narodowej z prawdziwego zdarzenia.

KACZ2Mówił: Jest dla mnie czymś niezmiernie ważnym to, że moja mama jest tutaj pamiętana. Chcę za to serdecznie podziękować - powiedział prezes PiS. W emocjonalnym przemówieniu mówił: - Szanowni państwo, ja przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za tą piątą już Mszę św., piątą już uroczystość, która jest dla mnie, dla syna Jadwigi Kaczyńskiej i brata Lecha Kaczyńskiego, czymś niezmiernie ważnym, wzruszającym, czymś, co przypomina nie tylko moją mamę, mojego brata, ale przypomina także w szczególności jej, mojej mamy, życie. J. Kaczyński zaznaczył, że jego mama była emocjonalnie związana ze Starachowicami, miastem, gdzie urodziła się i gdzie spędziła czas okupacji niemieckiej: - To miasto, w którym spędziła kilkanaście bardzo ważnych lat, w tym lata wojny, było dla niej takim nieustającym wspomnieniem, wspomnieniem, do którego ciągle wracała. Od wczesnego dzieciństwa, od czasu, kiedy pamiętam, zawsze była mowa o Starachowicach, o dzieciństwie tutaj, później o wczesnej młodości, o koleżankach i kolegach, o ludziach, o dramatach czasu wojny, a także o zwykłym życiu. Mama zawsze mówiła, że tutaj, w tym mieście, mieszkało się lepiej niż w Warszawie.

 

Trudno mi to powiedzieć, bo jestem warszawiakiem. Mówiła, że tutaj ludzie byli sobie bliżsi, że tutaj te relacje, które tworzą nasze życie, były cieplejsze, łatwiejsze. Tu po prostu, w jakiejś mierze, ciągle pozostawała jej mała ojczyzna.  Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz, herbu Rawicz, urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Jej ojciec Aleksander był inżynierem budownictwa. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów w Starachowicach. Miała pseudonim "Bratek". Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Należała do Sodalicji Mariańskiej. W 1946 r. ukończyła I LO w rodzinnym mieście, a 2 lata później wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, powstańca warszawskiego. W 1949 r. urodzili się synowie Lech i Jarosław. Ukończyła studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i jako nauczycielka języka polskiego. J. Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 r. w Warszawie. Po Mszy św. pogrzebowej, sprawowanej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Powązkach. Jeszcze w styczniu 2013 r. Rada Miasta przyznała jej pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci, 16 stycznia 2014 r., w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego na placu przed starachowickim kościołem pw. Wszystkich Świętych została odsłonięta tablica z inskrypcją: "Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci - mieszkańcy Starachowic". 28 października 2016 r. jej imię nadano jednej z ulic w rodzinnym mieście./Gość Niedzielny/

Msze Święte i Nabożeństwa

Dni Powszednie

6.30, 7.00, 7.30, 18.00

Niedziele i Święta

7.00, 8.30, 9.45, 11.00, 12.30, 18.00

Święta zniesione

7.00, 8.30, 9.45, 18.00

Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe

17.30

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Codziennie - 17.45

Kancelaria Parafialna

 Poniedziałek - Piątek

16.30 - 17.30

Sobota

9.00 - 10.00

Telefon Alarmowy w Sprawie Chorych

692 352 367

 

odeszli

Polecamy

 

duch logo 2017

plus

pdr new logo www

wsd

rk