4

3

6

5

11

Nadchodzi październik, miesiąc, który Kościół szczególnie oddał Maryi w Tajemnicy Jej Świętego Różańca. Warto rozważyć, jak wielkim skarbem jest ta modlitwa. 

Idea odmawiania różańca zrodziła się z myślą o chrześcijanach, którzy nie potrafili czytać i odmawiać psalmów, by w ten nowy sposób mogli się włączyć w skarbiec modlitwy Kościoła. Już w XII wieku w zakonie cysterskim zapoczątkowano zwyczaj wspólnego odmawiania 50 Ojcze Nasz. Jako pomoc w tej modlitwie służył sznur, który zaczęto nazywać wieńcem z róż (łac. rosarium). 

Prekursorem tajemnic różańcowych jest Dominik z Prus, mnich z klasztoru w Trewirze. W 1409 podzielił życie Jezusa i Maryi na 50 tajemnic od Zwiastowania Pańskiego do powtórnego przyjścia w chwale. Dominikanie z Kolonii skrócili 50 tajemnic Złotego Różańca do 15, które było łatwiej zapamiętać i połączyli je z odmawianiem 150 Zdrowaś. W XV–XVI wieku  ustalono oficjalny kształt Różańca Maryjnego. Słowo różaniec, pochodzi od łacińskiego rosa - róża.  Św.  Jan Paweł II zauważył, że Maryja za życia ziemskiego kontemplując i rozważając wydarzenia z życia Jezusa, sama niejako "odmawiała Różaniec", dlatego teraz może być nauczycielką w szkole tej modlitwy: Maryja żyje z oczyma zwróconymi na Chrystusa i skarbi sobie każde Jego słowo: « Zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. Wspomnienia o Jezusie, wyryte w Jej duszy, towarzyszyły Jej w każdej okoliczności, sprawiając, że powracała myślą do różnych chwil swego życia obok Syna. To te wspomnienia stanowiły niejako Różaniec, który Ona sama nieustannie odmawiała w dniach swego ziemskiego życia.

Polski papież zaproponował, by oprócz dotychczas odmawianych tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych, wprowadzić zwyczaj rozważania tajemnic światła, by misterium życia Chrystusa było jeszcze lepiej kontemplowane. Owo, jak sam je nazywa, "stosowne uzupełnienie" wprowadzało praktykę rozważania pięciu nowych tajemnic cząstkowych –  tajemnic światła: Papież zachęcił do głębszego poznawania „tajemnicy Boga – to jest Chrystusa. Popularyzacji modlitwy różańcowej sprzyja Żywy Różaniec- założony w XIX wieku przez Czcigodną Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot międzynarodowy ruch religijny. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy, zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z 20 tajemnic różańca świętego. Także w naszej parafialnej wspólnocie rozwijają się Koła Żywego Różańca. Ich codzienna modlitwa jest niezwykłym darem dla Księdza Proboszcza, księży wikariuszy i całej parafialnej wspólnoty. Przez codzienną modlitwę na różańcu członkowie Kółek powierzają Bogu przez pośrednictwo Maryi nie tylko losy naszej parafii, ale także naszej Ojczyzny i całego świata. Na istotną rolę różańcowego zamyślenia zwrócił uwagę także Ojciec Święty Franciszek. 12 października 2014. Wówczas, w Dniu Maryjnym Roku Wiary poprowadził na placu św. Piotra w Watykanie czuwanie modlitewne, duchowo łącząc się z sanktuariami maryjnymi całego świata, w tym z Polską Kaną- częstochowską Jasną Górą. Papież przypomniał wiernym, że wiara i podążanie za Jezusem w duchu pokory, miłosierdzia i bliskości oznacza "stanowcze odrzucenie hipokryzji, obłudy, bałwochwalstwa". Zachęcił też do refleksji o tym, jaka jest nasza wiara.

 

Każdego dnia października na godz. 17.30 zapraszamy do kościoła na wspólną modlitwę różańcową, a wszystkich chętnych do dołączenia na stałe do wspólnoty Kół Żywego Różańca naszej Parafii. 

1595326207

Msze Święte i Nabożeństwa

 

Dni Powszednie

6:30, 7:00, 18:00

 

Niedziele i Święta

7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

 

Święta zniesione

7:00, 9:00, 18:00

 

Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe

17:30

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Codziennie o godz. 17:45

Kancelaria parafialna

                                                                                                 Poniedziałek - Piątek

                                                                                                         16:30 - 17:30

                                                                                                                                       Sobota

                                                                                                             9:00 - 10:00

                                                                                                       Telefon dyżurny (kancelaria)

                                                                                                                 608 725 533

                                                                                                                Telefon parafialny

                                                                                                                   41 274 63 03

                                                                                   Telefon do                           Ks. Kapelana Szpitala

                                                                                                                     692 352 367

 

Polecamy

 

fb icon 325x325

 

 

images

 

youtube nowe funkcje 2017 1180x807 

duch logo 2017

 

plus

 pdr new logo www

 wsd

 

rk