4

3

6

5

11

Kanclelaria czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach: 16.30-17.30.

W sobotę od godz. 9.00-10.00

 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ udając się do biura parafialnego???
Dla wielu osób jedynym miejscem poza budynkiem kościelnym, w którym spotykają się ze swoimi księżmi jest biuro parafialne - KANCELARIA PARAFIALNA. Sprawy, które załatwiamy w kancelarii parafialnej mają często związek z przełomowymi momentami naszego życia lub naszych Bliskich. Poniższe wytyczne zebrano, by ułatwić Ci - drogi Bracie i droga Siostro, przeprowadzenie spraw tak ważnych dla naszego życia. W różnych częściach Polski i świata mogą występować drobne różnice zwyczajowe w stosunku do zaprezentowanych wskazówek, które mają zastosowanie w większości wypadków.

 

UWAGA:
Przy załatwianiu spraw w kancelarii warto sobie przypomnieć, w których parafiach przyjmowało się poszczególne sakramenty święte (ważne w wypadku częstych przenosin, Rodziny, Rodziców i własnych). Ułatwi to pracę księżom i oszczędzi nam zbędnego biegania i nerwów!!! Pomocne mogą być w tym spisy parafii w Polsce, dostępne w niektórych biurach parafialnych i kuriach. Należy wówczas przewidzieć dodatkowy czas na korespondencyjne ściągnięcie potrzebnych zaświadczeń.

Należy dołożyć starań, aby w kancelarii nie przedstawiać „pamiątek Chrztu” ani dawno wydanych świadectw, ponieważ metryka powinna być „świeża”. Ma to znaczenie szczególnie przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, gdyż na świadectwie chrztu wystawianym w tym celu odnotowuje się brak adnotacji nt. innego małżeństwa w księdze parafialnej (dodatkowe zabezpieczenie przed bigamią). Nawet jeśli dziesięć razy zmieniamy parafię, dane o zawartym małżeństwie, przyjętych święceniach, otrzymanym bierzmowaniu, a niekiedy i I Komunii Świętej zawsze spływają do parafii, w której byliśmy ochrzczeni!!! Dzięki sumiennemu prowadzeniu ksiąg parafialnych można nawet po wiekach odnaleźć swoich katolickich przodków, na podstawie kancelaryjnych zapisów. Tak właśnie postępują niektórzy, zwracając się w tej sprawie o pomoc do proboszczów.

 

pobrane 1SAKRAMENT CHRZTU Świętego
Chrzcząc dzieci dajemy im to, co najlepsze - ŻYCIE W BOGU. Ten sakrament jest INICJACJĄ człowieka w sferę duchowych oddziaływań Boga, a różne religijne obrzędy inicjacji dzieci znamy też w innych kulturach i religiach. Skoro nie wątpimy, że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił ostatnią kropkę nad i” swego Objawienia, które w Duchu Świętym jest kontynuowane przez dzieje, to ochrzczenie dziecka w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego włącza je w pełni w przygodę życia z Bogiem, w której w innym razie uczestniczyłoby tylko w jakimś stopniu - lub mogłoby go w ogóle nie doświadczyć. Chrzest, który usuwa wszelki grzech, chroni dzieci przed wpływami szatana, szczególnie do czasu, gdy nabiorą większego rozeznania moralnego, co do dobra i zła.

POTRZEBNE DOKUMENTY:

 

Konferencje Liturgiczne dla rodziców i chrzestnych  dziecka przed chrztem /obowiązkowa/ w PIĄTKI o godz. 18:30 w kancelarii

 •     akt urodzenia dziecka (odpis z USC)
 •     wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
 •     dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres)
 •     zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary - „zaświadczenie o tym, że możemy być rodzicami chrzestnymi”
 •     


Rola rodziców chrzestnych jest bardzo ważna. W razie śmierci, nieobecności lub zaniedbań religijnych ze strony rodziców naturalnych - rodzice chrzestni mają obowiązek zatroszczyć się o przekazanie wiary chrzestnym dzieciom. Mają się modlić za te dzieci, o to by rosły we wierze, czyli czyniły ją coraz bardziej swoją. NIKT JEDNAK NIE DA TEGO, CZEGO SAM NIE POSIADA. Wybierając na rodziców chrzestnych osoby żyjące niemoralnie, z dala od Boga, nie praktykujące, jako gwarantów wiary naszych dzieci w razie naszych niedociągnięć - wystawiamy dziecko na wielkie niebezpieczeństwo wzrastania w przekonaniu, że tak właśnie powinni żyć ludzie wierzący. PAMIĘTAJ! - Lepsi rodzice chrzestni ubodzy a żyjący Bogiem na co dzień, niż sypiący prezentami, a żyjący jak poganie. Inne rozwiązania mijają się z celem.

 

 

 
images 1SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA KATOLICKIEGO
Sakramentu małżeństwa nie udziela ksiądz!!! Udzielają go sobie SAMI MAŁŻONKOWIE, wiążąc się przed Bogiem wzajemną przysięgą!!! Ponieważ małżeństwo jest sprawą publiczną, dotyczącą nie tylko Tych Dwojga - czynią to przed kapłanem lub diakonem jako urzędowym przedstawicielem Wspólnoty Kościoła, który w jej imieniu odbiera przysięgę małżeńską. Ślub uczyniony w Kościele pociąga za sobą Boże błogosławieństwo, które jeśli przyjęte z wiarą - stanowi najpewniejszą gwarancję trwałości i powodzenia związku.

 

UWAGA: Przygotowania do sakramentu małżeństwa mają DŁUGĄ I ZŁOŻONĄ PROCEDURĘ, której raczej nie da się skrócić. W kancelarii oczekuje się OBOJGA NARZECZONYCH NIE PÓŹNIEJ NIŻ 3 MIESIĄCE PRZED PLANOWANYM ŚLUBEM (reguły lokalne mogą być bardziej wymagające). Wiąże się to z koniecznością: ogłoszenia zapowiedzi by sprawdzić publicznie, brak zastrzeżeń, co do małżeńskiej uczciwości kandydatów (inne zobowiązania itp.); przeprowadzenia rozmów kanonicznych na podstawie których, w razie wątpliwości, można stwierdzić, czy małżeństwo było zawarte ważnie; odbycia przez Narzeczonych kursu przedmałżeńskiego. DO MAŁŻEŃSTWA NIE MOŻNA PODEJŚĆ "Z MARSZU".

 

 

POTRZEBNE DOKUMENTY:

 • 1. aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu; "świeżość" metryki daje pewność, że nie ma mowy o bigamii lub innej nieprawidłowości (na metryce chrztu odnotowuje się zawarte małżeństwo kościelne, święcenia lub śluby zakonne, czasem poświadcza się też sakrament bierzmowania)
 • 2. dowody osobiste
 • 3. ostatnie świadectwo katechizacji
 • 4. świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu)
 • 5. zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej.
 • 6. zaświadczenie o spotkaniach w poradni rodzinnej.
 • zaświadczenie z USC (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny..

 

 
Bierzmowanie
- metryka chrztu,
- przygotowanie do bierzmowania trwa od września roku poprzedzającego przyjęcie sakramentu.

 

 

ODWIEDZINY CHORYCH
Chorych w naszej parafii odwiedzają w każdą niedzielę Szafarze Eucharystii.Do chorych kałani udają się na każdorazowe wezwanie.

 

POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI
W przypadku śmierci naszych bliskich, w kancelarii parafialnej należy przedłożyć:

 • - akt zgonu z USC
 • - zaświadczenie o przyjęciu w ostatnim czasie sakramentów przez osobę zmarłą
 • - informację z biura cmentarnego o dniu i godzinie pogrzebu.
Źródła nie znaleziono

Msze Święte i Nabożeństwa

 

Dni Powszednie

6:30, 7:00, 18:00

 

Niedziele i Święta

7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

 

Święta zniesione

7:00, 9:00, 18:00

 

Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe

17:30

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Codziennie o godz. 17:45

Kancelaria Parafialna

Poniedziałek - Piątek

16:30 - 17:30

 

Sobota

9:00 - 10:00

 

Telefon dyżurny (kancelaria)

608 725 533

 

Telefon alarmowy w sprawie chorych

692 352 367

 

 

odeszli

Polecamy

 

fb icon 325x325

 

 

images

 

youtube nowe funkcje 2017 1180x807 

duch logo 2017

 

plus

 pdr new logo www

 wsd

 

rk

 

Contribute!
Books!
Shop!